ÇELİK-İŞ SENDİKASI

Emek En Yüce Değer

Sal08302016

Son GuncellemePzt, 29 Ağu 2016 2pm

Back Buradasınız: Anasayfa Haberler Feniş Alüminyum Direnişçilerine Hak-İş Desteği

Feniş Alüminyum Direnişçilerine Hak-İş Desteği

FENİŞ Alüminyumişçileri için HAK-İŞ Konfederasyonu bünyesinde düzenlenen dayanışma kampanyasında toplanan yardımlar, 28 Kasım 2013 Perşembe günü fabrikada düzenlenen törenle işçilere teslim edildi.

Törene, HAK-İŞ Konfederasyonu Başkanı Mahmut Arslan, sendikamız Genel Başkanı Cengiz Gül, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, OLEYİS Sendikası Genel Başkanı Vedat Böke, Hak-İş Genel Sekreteri Osman Yıldız, Çelik-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Muharrem Şahin, Hizmet-İş Genel Mali Sekreteri Fahrettin Kütükçü, Hizmet-İş Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy,  Hizmet-İş  İstanbul 5 Nolu Şube Başkanı Mustafa Şişman, Çelik-İş İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Cemil Sarısoy ve şubelerimizin yönetim kurulu üyeleri ve temsilcilerden oluşan kalabalık bir davetli ve basın mensubu katıldı.

 

Tören, sendikamız işyeribaş temsilcisi Necmettin Demirel tarafından yapılan açılış konuşması ile başladı. Baştemsilci direnişe destek için gelen konfederasyonumuza ve sendikamıza teşekkür etti.

Sendikamız Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç, FENİŞ direnişinin 85 gündür sürdüğünü ve bu süreçte yaşananları katılımcılara anlatarak, konfederasyon bünyesinde yapılan bu dayanışmanın kendilerini moral ve motivasyon açısından güçlendirdiğini ve bu desteği her zaman yanlarında hissettiklerini ifade etti.

Mahmut Arslan kampanyada toplanan 150.000 TL. yardımı, Şube Başkanı Şerafettin Koç'a teslim etti.

Mahmut Arslan törende yaptığı konuşmada, FENİŞ direnişinin haksızlığa uğramış insanların bir direnişi olduğunu, haklı ve meşru bir mücadele olduğunu söyledi. Bu direnişin tüm ülkede duyulduğunu ve sempati ile karşılandığını, kamuoyu nezdinde destek bulduğunu ifade etti. Bu direniş sayesinde, kıdem tazminatı meselesinin bir sorun olduğunun tescillendiği ve fon tartışmalarında Hak-İş Konfederasyonunun duruşunun haklılığını gösterdiğini ifade etti.

FENİŞ işçilerinin gösterdiği kararlılık ve direncin tüm kamuoyunu etkilediği gibi konfederasyonu ve bağlı sendikaları da etkilediğini ve bu nedenle Hak-İş tarihinde ilk defa bir işyeri çalışanlarının direnişi için kampanya yapıldığını ve gelecek için yol gösterici olduğunu söyledi. Başkan, haklı ve meşru direnişe destek olmak ve haklarımızı almak için bakanlık düzeyinde görüşmeler yapıldığını ve üçlü danışma kurulunda FENİŞ işçilerinin durumunun konuşulduğunu ve işçi alacaklarının ilk alacaklı olması konusunda kurulda anlayış birliği oluştuğunu bildirdi. Önümüzdeki dönemde yapılacak olan kurul toplantısında “İşsizlik Sigortası Ücret Garanti Fonu”ndan FENİŞ işçilerinin 3 maaş alabilmeleri için görüşmeler yapılacağını ve çözüm bulunabileceğini umduğunu söyleyen başkan, bu haklı ve meşru mücadelenin sonuç alınıncaya kadar süreceğini ve konfederasyonun bu direnişi destekleyeceğini ifade etti ve direnişçi işçilerden bu birlik ve beraberliklerini sürdürmelerini istedi. 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yaptığı konuşmada, emeğin kutsal olduğunu, emeğin karşılığı olan ücret ve tazminatın hemen ödenmesi gerektiğini söyleyerek bu durumların yaşanmaması için önlemler alınmasını ve çözümler üretilmesi gerektiğini ifade ederek, hükümet ve bakanlık nezdinde girişimde bulunarak sorunun biran önce çözülmesi için katkı sunacağını ifade etti.

FENİŞ işçileri törende birlik, beraberlik ve dayanışmanın haklı ve meşru mücadele için ne kadar önemli olduğunu, konfederasyonun bu dayanışma ile kendilerini maddi ve manevi olarak güçlendirdiğini ifade ettiler. Konfederasyondan ve sendikamızdan beklentilerini dile getirdiler.